Przemoc domowa – nie bądźmy obojętni.
Przemoc domowa to zjawisko niestety ciągle obecne w naszym społeczeństwie. Mimo różnych kampanii, apeli wciąż są wśród nas rodziny dotknięte tym problemem. Reagujmy na krzywdę innych. Brak reakcji to przyzwolenie dla sprawców. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną. Znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem. Przypominamy, że od 30 listopada obowiązują nowe przepisy w obszarze „Przemoc w rodzinie”.
Rodzina jest najważniejszym środowiskiem w życiu człowieka, kształtującym osobowość, system wartości, styl życia. Każda osoba w rodzinie w tym przede wszystkim dzieci powinny czuć się bezpiecznie. Codzienność jednak pokazuje również inne oblicze rodziny, gdzie w zaciszu czterech ścian dochodzi przemocy i znęcania. Często przyznanie, że we własnym domu dochodzi do rozgrywających się dramatów bywa bardzo trudne. Ofiary przemocy domowej często nie wiedzą, że czyny, jakich dopuszcza się wobec nich bliska osoba mogą mieć charakter przestępstwa zagrożonego odpowiedzialnością karną.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej w ubiegłym roku wypełnili 116 formularzy ,,Niebieska Karta”. Za każdą z tych cyfr stoi człowiek, ze swoim dramatem, niejednokrotnie bezsilnością, łzami, strachem. Ofiary przemocy domowej często zapominają, że czyny jakich dopuszczają się ich bliscy zagrożone są odpowiedzialnością karną.
Prosimy nie bagatelizować problemu przemocy domowej. Otoczmy troską i wsparciem osoby pokrzywdzone, szczególnie dzieci i młodzież, którzy cierpią przez najbliższych. Nie przyczyniajmy się swoją obojętnością do rozszerzania przemocy i poczucia bezkarności u sprawców przemocy.
Przypominamy, że od 30 listopada ubiegłego roku obowiązują przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant będzie miał prawo wydać nakaz lub zakaz:
aspirant Magdalena Krasna
-
podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu, jak również
-
w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie, (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:
-
zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych.
-
jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie.
-
złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:
-
do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
-
w miarę możliwości, numeru telefonu,
-
informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.