Aktualności

Podsumowanie zgłoszeń za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń w powiecie łęczyńskim

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od 2016 roku. Aplikacja pozwala obywatelom bez wychodzenia z domu wskazanie Policji występujących konkretnych kategorii zagrożeń, poprzez wykorzystanie komputerów lub urządzeń mobilnych. Podsumowanie zgłoszeń w powiecie łęczyńskim potwierdza, jak powszechna stała się komunikacja mieszkańców z miejscową Policją.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej, podsumowali  funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa za rok 2020. Analiza wskazuje, że w ubiegłym roku zgłoszeń naniesionych na mapę było 551. Policjanci potwierdzili i wyeliminowali 400 z tych zgłoszeń. Natomiast 15 zgłoszeń było niepotwierdzonych. Pamiętajmy, że platforma powstała po to, żebyśmy mogli jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Do każdego zgłoszenia podchodzimy rzetelnie i weryfikujemy je, a gdy jest taka potrzeba przekazujemy również do innych podmiotów pozapolicyjnycyh.

Z danych statystycznych wynika, że to właśnie w zakresie zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest najwięcej zgłoszeń. Do najczęściej zgłaszanych problemów występujących na terenie powiatu łęczyńskiego należało przekroczenie dozwolonej prędkości – 323 zgłoszenia, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 65, nieprawidłowe parkowanie – 44.

Żeby dokonać zgłoszenia, wystarczy nam komputer bądź telefon z dostępem do Internetu. Korzystanie z mapy nie wymaga podania żadnych danych osobowych. Jej działanie jest intuicyjne. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy miejsce i rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności do 5 megabajtów. Za pośrednictwem mapy możemy informować o wielu sytuacjach, które z punktu widzenia obywateli są bardzo ważne. Co istotne, każde otrzymane zgłoszenie podlega weryfikacji. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują kroki, w celu wyeliminowania zagrożenia. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń o charakterze nagłym. W przypadku potrzeby zgłoszenia takiego zdarzenia należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Łęczyńscy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej aplikacji. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a policjantami skuteczniej można zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.

aspirant Magdalena Krasna

Powrót na górę strony