Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego
Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach jest więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego-rowerzystów i motocyklistów. Jest to grupa osób najbardziej narażona na najtragiczniejsze w skutkach konsekwencje zdarzeń drogowych. Spokojna rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego Policja od 1 kwietnia do 23 czerwca 2022 r. prowadzi kolejną edycję akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”.
Rowerzyści czy motocykliści w kontakcie z pędzącym z nadmierną prędkością samochodem, mają nikłe szanse na przeżycie. Niechronionych uczestników ruchu drogowego nie chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem jest kask, kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice.
Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.
Miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo korzystali z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.
Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Apelujemy do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy.
Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać.
Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.
starszy aspirant Magdalena Krasna