,,Powiadom swojego seniora”
Policjantki z łęczyńskiej komendy spotkały się z seniorami z Klubu Senior + w Maryniowie. Seniorzy byli przestrzegani przed popularnymi metodami działania oszustów oraz uświadamiani jak nie paść ofiarą przestępstwa. Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach projektu ,,Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” podczas którego realizowana jest akcja ,,Powiadom swojego seniora.
Wczoraj policjantki z łęczyńskiej komendy spotkały się z seniorami z Klubu Senior + w Maryniowie. Celem spotkania było omówienie najważniejszych elementów dotyczących bezpieczeństwa seniorów i sposobów postępowania podczas kontaktu z oszustem.
Podczas prowadzonego spotkania policjantki omówiły najczęściej stosowane przez oszustów metody działania - ,,na wnuczka”, „na urzędnika”, „policjanta”, ,,na wypadek”. Przestrogi poparte były licznymi przykładami z praktyki policyjnej. Funkcjonariuszki wytłumaczyły co zrobić aby nie paść ofiarą oszustów. W trakcie spotkania seniorzy chętnie dzielili się historiami ze swojego życia i opowiadali o swoich doświadczeniach z ,,podejrzanymi” telefonami od różnych instytucji.
Policjantki apelowały o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Podkreślały aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe, aby nie działać w pośpiechu. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda pieniędzy- rozłączmy się a następnie zadzwońmy pod bezpłatny numer 112 i poinformuj o takiej sytuacji lub osobiście zgłoś się do najbliższej jednostki Policji.
Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach projektu ,,Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” podczas którego realizowana jest akcja ,,Powiadom swojego seniora”. Seniorzy podczas spotkania otrzymali ulotki i materiały promocyjne w postaci między innymi długopisów, smyczy, etui na kartę bankomatową.
Na zakończenie spotkania w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Dla każdego jest miejsce na drodze” policjantki informowały, że droga jest dla wszystkich. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez każdego uczestnika jest obowiązkiem a w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
starszy aspirant Magdalena Krasna