Noc Bibliotek z łęczyńskimi policjantami
Jak wygląda praca technika kryminalistyki, czego używa się do ujawnienia śladów i co znajduje się w walizce kryminalistycznej – tego i wiele innych ciekawostek mogły dowiedzieć się dzieci podczas VIII edycji Nocy Bibliotek. Spotkanie do którego zaproszeni zostali łęczyńscy policjanci odbyło się w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej imienia Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
W sobotę w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej imienia Zbigniewa Herberta w Łęcznej odbyła się VIII edycja Nocy Bibliotek pod hasłem ,,To się musi powieść”. Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaproszeni łęczyńscy policjanci w tym technik kryminalistyki. Spotkanie z funkcjonariuszami miało na celu poznanie zawodu policjanta oraz promocję czytelnictwa literatury detektywistycznej wśród dzieci.
Dzieci z dużym zaciekawienie słuchały technika kryminalistyki, który opowiadał w jaki sposób pracują „policyjni detektywi” oraz pokazał jak zabezpiecza na miejscach przestępstw ślady niewidzialne dla ludzkiego oka. Duże zainteresowanie wzbudziła walizka technika, która zawierała różne przyrządy do pobierania i zabezpieczania śladów. Po części teoretycznej dzieci mogły wykazać się zdobytą wcześniej wiedzą. Miały możliwość odcisnąć swoje palce na karcie daktyloskopijnej.
Z kolei policjantka przybliżyła specyfikę służby policyjnych psów. Opowiadała o ich szkoleniu i do jakiej służby i jakich celów wykorzystywane są czworonogi.
Dzieci były pod wrażeniem spotkania i zadawali wiele pytań związanych z pracą policjanta.
starszy aspirant Magdalena Krasna