Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych dzieci w Internecie
Internet jest skarbnicą wiedzy, ale ma też swoją drugą stronę. Dostęp do nieograniczonej treści różnorodnych materiałów, niebezpieczne gry, hejtowanie, mowa nienawiści to wciąż aktualne zagrożenia w sieci. Czy my dorośli wiemy co robią nasze pociechy robią w Internecie? Pamiętajmy, że edukowanie najmłodszych użytkowników sieci i budowanie odpowiedzialności jest niezwykle istotne w czasach, gdy Internet towarzyszy nam na co dzień.
Swobodny przepływ informacji, dostęp do nieograniczonej treści, pozorna anonimowość oraz możliwość zawierania nowych, interesujących znajomości. Internet to kopalnia kreatywności w której niestety czyhają zagrożenia. Zwracajmy uwagę na co nasze dzieci robią w Internecie.
Przede wszystkim uczulmy dzieci na poprawne weryfikowanie treści znajdujących się w Internecie. Przypominajmy kwestie związane z ochroną prywatności. Uczulmy nasze dzieci, że po drugiej stronie komputera niekonieczne znajduje się osoba za którą faktycznie się podaje. Wszelakie spotkania, przesyłanie filmów czy zdjęć, podawanie swoich danych przypadkowym osobom stanowi niebezpieczeństwo. W Internecie można znaleźć filmy lub zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne komentarze, nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie w Internecie kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się w cyberprzestrzeni pod kogoś wbrew jego woli to mroczna strona internetu. Na różnych forach internetowych czy portalach społecznościowych mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. hejtu, czy też mową nienawiści. Hejt skierowany może być do konkretnej osoby. Ofiarami hejtu stają się także przedstawiciele danego narodu, płci, mniejszości religijnych oraz osoby o innym światopoglądzie, niż hejtera. Szanujmy innych w sieci! Pamiętajmy w wirtualnej rzeczywistości nikt jednak nie jest bezkarny.
Apelujemy do rodziców i opiekunów. Uzmysławiajmy młodym internautom, że Internet niesie ze sobą wiele możliwości, ale jest również źródłem potencjalnych zagrożeń. Wiek, w którym dzieci stykają się z Internetem, staje się coraz niższy, także proces uświadamiania musimy wprowadzać odpowiednio wcześniej.
starszy aspirant Magdalena Krasna