Aktualności

,,Bezpieczny Maluch”

Data publikacji 11.01.2023

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych łęczyńscy policjanci prowadzą akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczny Maluch”. Policjanci ruchu drogowego kontrolują kierujących i zwracają uwagę na sposób przewożenia dzieci do placówek oświatowo- wychowawczych.

Dzisiaj policjanci z łęczyńskiej drogówki prowadzą akcję informacyjno - edukacyjną ,,Bezpieczny Maluch”. Funkcjonariusze kontrolują kierujących pojazdami osobowymi w rejonach szkół podstawowych, przedszkoli, żłobków. W trakcie każdej kontroli pojazdu policjanci sprawdzaczy dzieci podróżują w fotelikach i czy są prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa. Tego typu działania to doskonała okazja aby przypomnieć dorosłym, że do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży. Dodatkowo policjanci sprawdzają stan trzeźwości kierujących.

Przypominamy!

Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

Są jednak wyjątki od tej reguły:

- obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.

- jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.

- jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;

- dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

Należy pamiętać, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Starszy aspirant Magdalena Krasna

  • policjant podczas kontroli kierujących pojazdami
Powrót na górę strony