Policja przypomina - wypalanie traw to czyn bezprawny!
Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów związanych z wypalaniem traw na łąkach. Łęczyńscy policjanci przypominają, że takie zachowania są czynem bezprawnym pociągającym za sobą odpowiedzialność karną.
Tylko podczas minionego weekendu dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej otrzymał kilkanaście zgłoszeń dot. wypalania traw na terenie powiatu łęczyńskiego. W wyniku podjętych interwencji w gm. Milejów policjanci zatrzymali cztery osoby, które dopuściły się tych czynów. Często do niebezpiecznych sytuacji dochodzi podczas porządkowania działek i podpalenia zgromadzonej trawy co może prowadzić do rozprzestrzeniania się ognia na działki sąsiednie.
Wypalanie traw jest jedną z przyczyn pożarów. Kiedy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, lasy, ale i zabudowania. Osoby, które wypalają roślinność, narażają swoje zdrowie i życie. Co roku w płomienach lub w wyniku zaczadzenia giną ludzie. Ponadto chmury dymu ograniczają widoczność, a przez to wpływają na bezpieczeństwo na drogach. W konsekwencji może więc dochodzić do kolizji i wypadków.
Policjanci apelują o rozsądek. Wobec osób, wypalających trawy funkcjonariusze będą stosować sankcje karne.
Wypalanie traw jest zachowaniem bezprawnym pociągającym za sobą odpowiedzialność karną:
-
USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY, art. 45 mówiący, że „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że „ kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny”,
- art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt 3 Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach
-
USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."
-
KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 3. Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
-
KODEKS KARNY, art. 163 § 1 „ kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10", natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.