Aktualności

Ruszyła kolejna edycja ,,Rowerem bezpiecznie do celu"

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od znajomości przepisów ruchu - ta zasada dotyczy nie tylko kierowców i motocyklistów, ale także rowerzystów. 3 czerwca po raz kolejny startuje kampania społeczna ?Rowerem bezpiecznie do celu", której celem jest promowanie bezpieczeństwa i przestrzegania prawa oraz uświadamianie dzieci i młodzieży.

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od znajomości przepisów ruchu – ta zasada dotyczy nie tylko kierowców i motocyklistów, ale także rowerzystów. 3 czerwca po raz kolejny startuje kampania społeczna „Rowerem bezpiecznie do celu”, której celem jest promowanie bezpieczeństwa i przestrzegania prawa oraz uświadamianie dzieci i młodzieży.
3 czerwca, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych razem z Komendą Główną Policji zaingurowali tegoroczną edycję kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”. Głównym jej celem jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a w szczególności dzieci i młodzieży. Oprócz tego ma także uświadomić młodym ludziom, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nich samych oraz od znajomości przepisów. Ideą kampanii jest uświadamianie dzieci i młodzieży oraz zaznajomienie ich z zagrożeniami z jakimi mogą mieć do czynienia na drodze.
Z danych Biura Ruchu Drogowego KGP wynika, że w 2011 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 652 wypadkach drogowych, w których zginęło 329 osób, a rany odniosło 4 486 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści – 313 zabitych oraz 4 118 rannych.
Z analizy wieku sprawców – rowerzystów wynika, ze największe zagrożenie powodują dzieci i osoby starsze, przy czym wypadki z udziałem osób starszych pochłonęły zdecydowanie więcej ofiar śmiertelnych. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 524 wypadków (28,2% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęły w nich 82 osoby (57,2%), a 450 zostało rannych.
W co szóstym takim wypadku zginął człowiek. Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat spowodowały 355 wypadków (19,1% ogółu) w wyniku których zginęło 9 osób (6,2%), a 352 osoby doznały obrażeń ciała (19,9%).
Policja co rok odnotowuje poprawę sytuacji na drogach w odniesieniu do dzieci, ale mimo tego podejmowanie działań prewencyjno - edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest koniecznością. Każdy wypadek, w szczególności śmiertelny lub którego skutkiem są poważne uszkodzenia ciała jest ogromną tragedią, nie tylko dla bezpośrednich uczestników, ale także ich rodzin.
Najczęstszymi wykroczeniami rowerzystów (wg danych Policji z działań przeprowadzonych w ramach poprzednich edycji kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu” są:
* - brak obowiązkowego wyposażenia roweru (m.in. oświetlenia)
* - jazda niewłaściwą stroną jezdni
* - niesygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu lub kierunku.