Spotkanie policjantów i przedstawicieli instytucji pomocowych.
W Komendzie Powiatowej Policji w Łęcznej odbyło się spotkanie poświęcone zjawisku przemocy w rodzinie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci oraz przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z powiatu łęczyńskiego. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim wymiana doświadczeń i omówienie dotychczasowej współpracy podczas podejmowanych działań na rzecz rodzin dotkniętych przemocą w ramach procedury,,Niebieskie Karty".
W Komendzie Powiatowej Policji w Łęcznej odbyło się spotkanie poświęcone zjawisku przemocy w rodzinie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci oraz przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z powiatu łęczyńskiego. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim wymiana doświadczeń i omówienie dotychczasowej współpracy podczas podejmowanych działań na rzecz rodzin dotkniętych przemocą w ramach procedury,,Niebieskie Karty”.
W miniony piątek w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji Łęcznej odbyło się spotkanie dotyczące form i metod współpracy dzielnicowych oraz przedstawicieli zespołów interdyscyplinarnych powiatu łęczyńskiego realizujących procedurę „Niebieskie Karty”. Przybyłych gości, przedstawicieli Wydziału Prewencji KWP w Lublinie oraz instytucji pomocowych powitał insp. Sławomir Zagojski – Komendant Powiatowy Policji w Łęcznej.
Podczas spotkania omówiono dotychczasową współpracę podczas podejmowanych działań na rzecz pomocy rodzinom dotkniętych przemocą.
Znowelizowana w 2010 roku Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nałożyła na gminy nowe obowiązki. Do zadań gmin należy tworzenie zespołów interdyscyplinarnych w skład, których wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych. Zadaniem zespołu interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie. To także podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Podczas spotkań zespołów interdyscyplinarnych czy grup roboczych opracowywane i realizowane są plany pomocy, a następnie monitorowana jest sytuacja rodzin, w których występuje przemoc.
Wspólne spotkanie pozwoliło na przybliżenie obowiązujących procedur oraz przepisów dotyczących postępowania w ramach procedury „Niebieskie Karty” oraz umożliwiło opracowanie wspólnego algorytmu działania policji oraz zespołów interdyscyplinarnych powiatu łęczyńskiego.