Aktualności

Nie dajmy się oszukać.

Łęczyńscy policjanci apelują o czujność w kontaktach z osobami nieznajomymi. które wykorzystując ufność i dobre serce osób starszych, mogą czyhać na ich mienie. Oszuści prześcigają się w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze. Przypominamy o Kampanii Społecznej „Oszustom Stop!”, która została zorganizowana w trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych. Niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować w sytuacjach zagrożenia.

Łęczyńscy policjanci apelują o czujność w kontaktach z osobami nieznajomymi.  które wykorzystując  ufność i dobre serce osób starszych, mogą czyhać  na ich mienie. Oszuści prześcigają się w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze. Przypominamy o Kampanii Społecznej „Oszustom Stop!”, która została zorganizowana w trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych. Niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować w sytuacjach zagrożenia.


Oszuści prześcigają się w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze. Dzwonią podając się za kogoś bliskiego z rodziny, informują, że są w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują pieniędzy. Oszust w taki sposób prowadzi rozmowę aby przekonać, że faktycznie jest tą osoba za którą się podaje. Zazwyczaj prosi o wpłatę pieniędzy w urzędach pocztowych. Niejednokrotnie prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary zaznaczając przy tym, że po pieniądze przyjdzie znajomy, bo on sam nie może. Tym samym ofiary same dobrowolnie przekazują spore sumy pieniędzy osobom nieznajomym. Przestrzegamy przed tego typu zachowaniami - nie dajmy się oszukać. Pamiętajmy aby w przypadku telefonów, zwłaszcza od członków rodziny,  z którymi nie utrzymywaliśmy kontaktu od dłuższego czasu, każdą taką informację sprawdzić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmówcy za każdym razem należy powiadomić oficera dyżurnego komendy policji.

 

Sprawcy podają się za pracowników różnych fundacji, pracowników administracji, gazowni, elektrowni, spółdzielni pracy, kominiarzy. Pod pretekstem wykonania różnych czynności np. sprawdzenie liczników, wykorzystują nieuwagę ofiary i dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów i pieniędzy. Przypominamy, że instytucje mają obowiązek wcześniejszego poinformowania mieszkańców o terminach dokonywanych czynności, sprawdzeń, kontroli. Pracownicy powinni posiadać również legitymacje służbowe. W takich sytuacjach możemy potwierdzić ich tożsamość poprzez telefoniczny kontakt z instytucją na jaka się nieznajomi powołują.

 

 Zbliżający się okres świąteczny sprzyja również różnego rodzaju działalności przestępczej m.in. wyłudzeniom pieniędzy poprzez pobieranie datków za ,,opłatek” czy zbiórki na akcje charytatywne.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi! Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich naiwności i dobrym sercu. Aby nie stać się ofiarą tego typu przestępstwa pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych. Apelujemy również do wszystkich, którzy mieszkają w sąsiedztwie starszych, samotnych ludzi, bądź mają takie osoby w rodzinie! Uprzedźmy je o technikach działania jakimi posługują się oszuści.

 

 
Powrót na górę strony