Aktualności

Ogólnopolski Głos Profilaktyki

Ponad kilkadziesiąt osób na Placu Kościuszki w Łęcznej promowało zdrowy styl życia – życia bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy. Takie przesłanie rozbrzmiało podczas Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. W całej Polsce w sobotę odczytano odezwę Społeczności Profilaktyka a Ty. Punktualnie o godz. 16.00 przez 60 sekund został wykonany gest bicia serc tzw. Zryw Wolnych Serc.

Moda na życie bez uzależnień - życie bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy - to przesłanie Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, który jest krajowym zrywem wzmocnienia twórczej profilaktyki realizowanej przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty". Ogólnonarodowy zryw jedności pokoleniowej, instytucjonalnej  i środowiskowej, dokładnie wpisuje się w założenia rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Partnerem inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

W Łęcznej impreza finałowa rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta na Plac Kościuszki przy Urzędzie Miejskim. Tam został zaprezentowany spektakl ,,Ognisko” przygotowany przez grupę Pat - owską z Gimnazjum Nr 2 w Łęcznej a także spektakl ,,Sekret” wykonany przez uczniów z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie. Nie zabrakło również gimnazjalistów ze Spiczyna. Wszyscy uczestnicy  wspólnie zatańczyli belgijkę, a także profilaktyczny taniec radości- o słodkiej nucie ,,Czekolady”  oraz odśpiewali hymn Przystanku PaT. O godz. 16.00 zjednoczyliśmy się  z całym krajem.

We wszystkich miastach odczytano odezwę społeczności PaT: Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc udzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie - tak brzmiały jej słowa. 

Powrót na górę strony