Debata społeczna o przemocy
W sali konferencyjnej Centrum Zarządzania Siecią Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyła się kolejna debata społeczna Policji z mieszkańcami powiatu łęczyńskiego. Spotkanie poświęcone było przemocy. W debacie uczestniczyli m.in. ksiądz, przedstawiciele władz samorządowych, ośrodków pomocy społecznej, zespołów interdyscyplinarnych, sądu, szkół, szpitala. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim włączenie obywateli w wypracowanie propozycji rozwiązań mających na celu wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
Wczoraj w sali konferencyjnej Centrum Zarządzania Siecią Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyła się kolejna debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Łęcznej, której tematem było: ,,Przemoc. Reaguj. Nie bądź obojętny.”
W debacie społecznej udział wzięli ksiądz, przedstawiciele władz samorządowych, ośrodków pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, zespołów interdyscyplinarnych, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, sądu, szpitala, szkół.
Celem tego typu przedsięwzięcia jest zdiagnozowanie realnych oczekiwań społecznych wobec instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu, ograniczenie zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia, a przede wszystkim włączenie obywateli w wypracowanie propozycji rozwiązań mających na celu wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu łęczyńskiego.
Na początku moderator debaty przestawił wnioski oraz sposób realizacji postulatów zgłoszonych przez społeczeństwo podczas ostatniej debaty. Następnie głos zabrali Komendant Powiatowy Policji w Łęcznej insp. Sławomir Zagojski oraz Starosta Łęczyński Roman Cholewa.
Komendant Powiatowy Policji w Łęcznej przedstawił prezentację ,,Przemoc. Reaguj. Nie bądź obojętny.” Omówił zagadnienia przemocy domowej, przemocy i agresji w szkole. Przedstawił skalę problemu na terenie naszego powiatu.
Następnie rozpoczęła się dyskusja. Wskazywano m.in. na podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Na zakończenie spotkania uczestnicy debaty mogli wypełnić anonimowe ankiety.
Serdecznie dziękujemy za udział w debacie, dyskusję, spostrzeżenia i za przedstawione oczekiwania.