Aktualności

ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WAKACJI

Przed nami wakacje - czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą - o tym mówili dzisiaj przedstawiciele Policji, WOPR-u i Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie.

Przed nami wakacje – okres urlopów, wyjazdów i beztroskiego odpoczynku. Warto jednak zastosować się do kilku prostych rad by wakacje zapisały nam się jako udane, miłe i bezpieczne. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypominali dzisiaj Naczelnik Ruchu Drogowego KWP w Lublinie nadkom. Robert Koźlak, Naczelnik Wydziału Inspekcji Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie Pan Paweł Gruszka oraz Prezes WOPR w Lublinie Pan Robert Wawruch.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Policjanci województwa lubelskiego w okresie wakacji w sposób szczególny będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów do miejsc letniego wypoczynku oraz powrotów.  Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów wiozących dzieci i młodzież. Organizatorzy wyjazdów powinni zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru telefoniczne dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji. W np. w Lublinie wyznaczono dwa parkingi, na których prowadzi się kontrolę autokarów na  Al. Zygmuntowskich - parking przy hali MOSiR, oraz Al. Warszawskiej – parking przy Muzeum Wsi Lubelskiej.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom. Należy pamiętać, że każdy kierowca wsiadając do pojazdu, odpowiada za życie wszystkich pasażerów.

Zachęcamy także  do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl  Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

•          ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

•          posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

•          dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

•          komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:

1.Dobry stan techniczny pojazdu.

2.Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozę pogody.

3.Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicę bądźmy wypoczęci i trzeźwi!).

4.Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

5.Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić, co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.

6.Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych, ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży

Policjanci podczas kontroli zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.

Wypoczynek nad wodą

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro, rzeka czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach zbiorników wodnych.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;

5. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

6. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

7. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm;

11. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje;

12. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach;

13. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;

14. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

15. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;

16. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;

17. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków;

 

Przy tej okazji przypominamy!

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych w Lublinie np. nad Zalewem Zemborzyckim funkcjonuje posterunek wodny. Policjanci będą nad lubelskim zbiornikiem do końca września br. Mundurowi pełnią tam służbę w godz. 8:00–20:30. Ośmiu policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie jest wspomaganych na porannych zmianach przez czterech  funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Lublinie. Funkcjonariusze mają do dyspozycji łódkę, radiowóz, rowery oraz sprzęt ratowniczy. Dodatkowo ich działania nad zbiornikiem wodnym wspierają policyjne patrole rowerowe z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie w godz. 10:00–18:00.

Statystyka

W ubiegłym roku w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy w wodach województwa lubelskiego utonęło 14 osób.  Od 27 czerwca do 31 sierpnia doszło w naszym województwie do 258 wypadków, w których 36 osób poniosło śmierć, a 305 zostało rannych. Dzieci do lat 14 były uczestnikami 21 wypadków, 23 nieletnich, któż nie ukończyli 14 roku życia  odniosło w tym wypadkach obrażenia.  

Bezpieczne mieszkanie

Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z urlopu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Powrót na górę strony