O PRZEMOCY DOMOWEJ Z NAUCZYCIELAMI
Policjantka z łęczyńskiej komendy spotkała się z blisko 100–osobową grupą nauczycieli Zespołu Szkół Nr 2 w Łęcznej. Temat spotkania dotyczył realizacji procedury ,,Niebieska Karta” w sytuacji przemocy w rodzinie, szczególnie wobec dziecka. Policjantka podkreślała, że wspólne działania instytucji powołanych do niesienia pomocy w tym również szkoły mogą przyczynić się do zahamowania tego negatywnego zjawiska.
Wczoraj policjantka z łęczyńskiej komendy spotkała się z blisko 100–osobowa grupą nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 w Łęcznej. Celem zorganizowanego spotkania było omówienie realizacji procedury ,,Niebieska Karta”. Wspólne spotkanie pozwoliło na przypomnienie obowiązujących przepisów dotyczących postępowania w ramach procedury „Niebieskie Karty”. Policjantka przypomniała czym jest przemoc domowa, jakie są jej rodzaje. Wskazywała na zachowania dzieci mogące świadczyć, że w rodzinie może dochodzić do krzywdzenia. Przypominała co w takich sytuacjach należy zrobić aby chronić dobro małoletnich dzieci.
Rzeczą oczywistą jest, że rodzina jest najważniejszym miejscem kształtowania się postaw, zachowań, osobowości dzieci. Każda osoba w rodzinie w tym przede wszystkim dzieci powinny czuć się bezpiecznie. Codzienność jednak pokazuje również inne oblicze rodziny gdzie w zaciszu czterech ścian dochodzi do przemocy i znęcania. Często przyznanie, że we własnej rodzinie dochodzi do rozgrywających się dramatów bywa bardzo trudne.
Dlatego aby skutecznie przeciwdziałać przemocy w rodzinie bardzo ważna jest współpraca wszystkich instytucji wchodzących w skład zespołów interdyscyplinarnych: przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych. Zadaniem takich zespołów jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez diagnozowanie problemu, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.