Aktualności

POLICYJNE DZIAŁANIA „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”

W dniach 22 – 23 listopada 2017 roku na drogach powiatu łęczyńskiego prowadzony były działania policyjne ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Mundurowi zwracali uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policyjna akcja dotyczyła także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

W dniach 22 – 23 listopada 2017 roku na drogach powiatu łęczyńskiego prowadzony były policyjne działania pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Podczas akcji ujawniono 8 pieszych, którzy poruszając się poza obszarem zabudowanym nie posiadali elementów odblaskowych. Dwóch z nich za popełnione wykroczenia zostało pouczonych, natomiast 6 osób zostało ukaranych mandatami karnymi. Podkreślenia wymaga, że większość pieszych i rowerzystów stosuje się do przepisów i posiada elementy odblaskowe. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę historię zdarzeń drogowych, które miały ostatnio miejsce na terenie powiatu. Jak wynika z doświadczenia – piesi, którzy zostali potrąceni podczas ostatnich wypadków i kolizji – nie posiadali elementów odblaskowych.

Jesienią wcześnie zapadający zmrok, mgły oraz intensywne opady deszczu w znacznym stopniu ograniczają widoczność. Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i dostosować swoje zachowanie do warunków panujących na drodze. Szczególnie ci ostatni, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są narażeni najbardziej na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze

Pieszemu nie wolno: wchodzić na jezdnię spoza przeszkody, poruszać się niewłaściwą stroną jezdni, poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem, przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, przebiegać tuż przez pojazdem, wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym, wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Kolejny raz zwracając uwagę na bezpieczeństwo pieszych  przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych.  Piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

 

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

                Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony