Bezpieczne ferie w powiecie łęczyńskim
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej spotkali się z uczniami szkół powiatu łęczyńskiego aby porozmawiać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się na Lubelszczyźnie ferii zimowych. Podczas spotkania funkcjonariusze poruszyli kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, profilaktyki prewencyjnej oraz bezpieczeństwa w sieci internetowej
W ramach akcji ,,Bezpieczne ferie” policjanci z łęczyńskiej komendy spotkali się z grupami dzieci i młodzieży. W dniu wczorajszym odbyły się spotkana w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej dla klas VII oraz II i III gimnazjum. Spotkania przeprowadziła policjantka z KPP w Łęcznej wspólnie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej. Podczas prelekcji przypominano młodzieży jak bezpiecznie spędzać wolny czas. Przestrzegano przed zabawami na zamarzniętych akwenach wodnych i zjeżdżaniu na sankach w pobliżu dróg. Funkcjonariusze podkreślili również jak ważne jest właściwe zachowanie na drodze. Ważnym elementem spotkania było przypomnienie zasad odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz profilaktyka uzależnień.
W dniu dzisiejszym funkcjonariusze łęczyńskiej komendy przeprowadzili spotkanie w Szkole Podstawowej w Łańcuchowie na temat bezpiecznego wypoczynku podczas ferii. W trakcie pogadanki funkcjonariusze opowiedzieli jakich zasad należy przestrzegać aby być bezpiecznym podczas zimowego wypoczynku i w sytuacjach dnia codziennego. Dzieciom przekazano również plakat i informacje na temat konkursu plastycznego „Stok nie jest dla bałwanów”.
Podczas spotkań wykorzystano opracowany przez Wydział Prewencji KWP w Lublinie informator zawierający podstawowe zasady zachowania się podczas wypadku związanego z załamaniem się lodu.
NIEBEZPIECZNE ZABAWY NA LODZIE
PAMIĘTAJ!!! Zamarznięte akweny wodne, stawy, jeziora, rzeki - to nie są bezpieczne miejsca do zabawy. Lód może nie być wystarczająco wytrzymały!
- Lód na rzekach i ciekach wodnych jest zawsze kruchszy - poruszająca się woda spowalnia zamarzanie wody. Szczególnie niebezpieczne są miejsca przy ujściach rzek i kanałów, ujęciach wody, mostach i przy brzegach.
- Zalegający na lodzie śnieg osłabia go i zmniejsza jego wytrzymałość.
- Nigdy nie wychodź samodzielnie na zamarznięte zbiorniki wodne i jeziora!
- Ślizgaj się, jeździj na łyżwach na przeznaczonych do tego ślizgawkach i lodowiskach.
- Przed wyjściem z domu opiekunom zostaw wiadomość: gdzie zamierzasz się bawić, z kim i o której wrócisz.
ZAŁAMANIE LODU - co zrobić, gdy pod Toba załamie się lód
Zagrożenie stanowi: niska temperatura wody i otoczenia, zimowy ciężki strój oraz trudności
z wydostaniem się na powierzchnię
- Wołaj o pomoc!
- Postaraj się położyć płasko, rozłóż szeroko ręce.
- Staraj się wypełznąć na lód i poruszać w kierunku brzegu - w pozycji leżącej-
- Jeśli możesz zdejmij buty - są ciężkie i utrudniają poruszanie.
ZAŁAMANIE LODU - co zrobić, gdy zauważysz osobę tonąca
- Wezwij pomoc służb ratunkowych!
- Zachowaj ostrożność — dbaj o swoje bezpieczeństwo! Pamiętaj, że pod Tobą również może załamać się lód.
- Nie biegnij do tonącego - możesz dodatkowo osłabić lód! Najlepiej doczołgać się po lodzie lub jeśli osoba tonąca znajduje się blisko brzegu to bezpośrednio z niego podać kij, szalik, gałąź, sanki itp. i próbować wyciągnąć tonącego na brzeg/powierzchnię lodu.
PAMIĘTAJ!
ZABAWA NA ZAMARZNIĘTYM LODZIE STANOWI ZAGROŻENIE DLA TWOJEGO
ZDROWIA A NAWET ŻYCIA
NIE RYZYKUJ!